Aktivér Touch ID eller Face ID for ekstra sikkerhed. Touch ID eller Face ID giver dig mulighed for at låse din enhed op med dit fingeraftryk eller ansigt. For at aktivere Touch ID eller Face ID skal du gå til indstillinger og finde Touch ID og adgangskode eller Face ID og adgangskode. Følg instruktionerne for at registrere dit fingeraftryk eller ansigt og bekræft, at du ønsker at bruge Touch ID eller Face ID til at låse din enhed op. Når du har aktiveret Touch ID eller Face ID, kan du også bruge det til at godkende køb i App Store eller i andre apps, der understøtter denne funktion.

Opdater din iPhone regelmæssigt for at få de nyeste sikkerhedsopdateringer

Det er vigtigt at opdatere din iPhone regelmæssigt for at modtage de seneste sikkerhedsopdateringer. Opdateringerne hjælper med at beskytte din enhed mod nye trusler og sårbarheder. Ved at holde din iPhone opdateret sikrer du, at du også får de nyeste funktioner og forbedringer. Desuden kan du finde Gode råd til at sikre din iPhones privatliv, som kan guide dig til yderligere beskyttelse. Det anbefales at tjekke for opdateringer jævnligt og installere dem, så din iPhone altid er sikret optimalt.

Undgå at klikke på mistænkelige links eller downloade apps fra ukendte kilder

Det er vigtigt altid at være kritisk over for links og ikke klikke på noget, der ser mistænkeligt ud. Husk at undersøge afsenderens ægthed, før du følger et link, især hvis det er et tilbud, der virker for godt til at være sandt. Du kan trygt klikke for at få det bedste tilbud på iPhone 14, men vær forsigtig på ukendte websites. Det er en god praksis at downloade apps kun fra officielle app-butikker for at undgå malware. Sørg for at have opdateret antivirussoftware, hvis du ved en fejl skulle komme til at klikke på et skadeligt link.

Brug en stærk adgangskode til din iPhone og ændr den regelmæssigt

Det er vigtigt at bruge en stærk adgangskode til din iPhone for at beskytte dine personlige oplysninger. En stærk adgangskode bør bestå af en kombination af store og små bogstaver, tal og specialtegn. Det anbefales også at ændre din adgangskode regelmæssigt for at forhindre uautoriseret adgang til din iPhone. Ved at bruge en unik adgangskode til din iPhone og ikke genbruge den til andre tjenester, kan du yderligere forbedre sikkerheden. Sørg for at adgangskoden ikke er let at gætte, og undgå at bruge personlige oplysninger som fødselsdatoer eller navne.

Slå placeringstjenester fra for apps, der ikke har brug for det

Slå placeringstjenester fra for apps, der ikke har brug for det. Placeringstjenester kan spore din geografiske position og bruges ofte af apps til at levere lokaliserede oplysninger og funktioner. Ved at deaktivere placeringstjenester for apps, der ikke har brug for det, kan du beskytte dit privatliv og forlænge batterilevetiden på din enhed. Du kan administrere placeringstjenester under indstillinger på din enhed og vælge, hvilke apps der har tilladelse til at bruge din placering. Husk at slå placeringstjenester til igen, når du har brug for det i en specifik app.

Brug privat browsing når du surfer på internettet

Brug privat browsing når du surfer på internettet
Privat browsing er en god praksis for at beskytte din online privatliv.
Det gør det sværere for hjemmesider og tredjeparter at spore dine aktiviteter.
Det forhindrer også browseren i at gemme dine søgehistorik og cookies.
Brug privat browsing, når du er på offentlige computere for at undgå at efterlade personlige oplysninger.

Overvej at bruge VPN for anonym browsing og ekstra privatlivsbeskyttelse

Overvej at bruge en VPN-tjeneste for at opnå anonym browsing og ekstra privatlivsbeskyttelse. En VPN, eller virtuelt privat netværk, skaber en sikker forbindelse mellem din enhed og internettet, som krypterer din internettrafik og skjuler din IP-adresse. Dette gør det sværere for tredjeparter, som f.eks. internetudbydere eller hackere, at overvåge dine onlineaktiviteter og indsamle personlige oplysninger om dig. Ved at bruge en VPN kan du også omgå geografiske begrænsninger og få adgang til indhold, som normalt er begrænset i dit land. Det er vigtigt at vælge en pålidelig VPN-tjeneste, der prioriterer dit privatliv og tilbyder en hurtig og stabil forbindelse.

Undgå at aktivere automatisk login og lagring af adgangskoder i browseren

For at øge sikkerheden bør man undgå at aktivere automatisk login og lagring af adgangskoder i browseren. Dette kan reducere risikoen for uautoriseret adgang til ens personlige konti. Når automatisk login aktiveres, kan andre personer muligvis få adgang til ens data, hvis de får fysisk eller digital adgang til ens enhed. Lagring af adgangskoder i browseren kan også være farligt, da de kan blive stjålet eller misbrugt af hackere. Ved at deaktivere disse funktioner kan man være sikker på, at ens personlige oplysninger forbliver private og beskyttede.

Vær forsigtig med at bruge offentlige Wi-Fi-netværk og undgå at udføre følsomme handlinger

Vær forsigtig med at bruge offentlige Wi-Fi-netværk, da de kan være usikre og sårbare over for hackere. Undgå at udføre følsomme handlinger, såsom at logge ind på bankkonti eller give personlige oplysninger, når du er forbundet til et offentligt Wi-Fi-netværk. Brug i stedet et privat og sikkert netværk, f.eks. din mobiltelefons dataforbindelse eller et virtual private network (VPN). Vær opmærksom på, at hackere kan overvåge dit internettrafik på offentlige Wi-Fi-netværk og stjæle dine personlige oplysninger. Sørg for at opdatere dit operativsystem og antivirusprogrammer regelmæssigt for at beskytte dig mod potentielle sikkerhedsbrud.

Indstil en tidsbegrænsning for app-brug og undgå at give apps adgang til unødvendige data

Indstil en tidsbegrænsning for app-brug og undgå at give apps adgang til unødvendige data. Dette kan hjælpe med at reducere afhængigheden af ​​apps og beskytte dine personlige oplysninger. Ved at begrænse den tid, du bruger på apps, kan du skabe en sund balance mellem skærmaktiviteter og andre vigtige aktiviteter i dit liv. Derudover bør du være forsigtig med at give apps adgang til unødvendige data. Kontroller appens tilladelser, før du installerer den, og vær opmærksom på, hvilke oplysninger den kræver adgang til. Vær skeptisk over for apps, der kræver adgang til følsomme oplysninger, som du ikke mener er relevante for appens formål. Det er også en god idé at regelmæssigt gennemgå og fjerne apps, du ikke længere bruger. Dette kan hjælpe med at minimere mængden af data, der deles med tredjepart og reducere potentialet for sikkerhedsrisici. Til sidst, for at beskytte dine personlige oplysninger, bør du sørge for at opdatere dine apps og operativsystem regelmæssigt. Opdateringer indeholder ofte sikkerhedsforbedringer, der adresserer kendte sårbarheder og beskytter dig mod potentielle angreb eller datakompromittering. Husk, at du har kontrol over, hvilken adgang apps har til dine data, og hvor meget tid du bruger på dem. Ved at tage nogle enkle forholdsregler kan du nyde fordelene ved apps, samtidig med at du beskytter dine personlige oplysninger og opretholder en sund digital balance.