Som gymnast er det vigtigt at leve sundt. Det er det naturligvis for alle mennesker, men specielt som sportsudøver er det vigtigt ikke at have for mange kilo på kroppen, hvis man vil yde optimalt. Til dette formål kan benytte Shiratakinudler i sin kost.

Vægttab

Shiratakinudler kaldes også for “diet nudles”, dvs. vægttabsnudler. Dette skyldes at Shiratakinudler stort set ikke ikke indeholder nogle kalorier. De indeholder heller ikke mange kulhydrater, og kan derfor også benyttes i en kost til personer på LCHF eller KETO, selvom de dog heller ikke indholder fedt, som de 2 livsstile ellers dikterer.

Betyder det så at Shiratakinudler er specielt sunde? Nej, men det betyder at de heller ikke er usunde. På den måde kan man tilføje dem til div. retter som en del af en varieret kost. Fordelen ved dette er 2 ting:

  • Shiratakinudlerne skaber mæthed. Dermed har du lettere ved at stoppe i tide og ikke overspise. Du føler dig hurtigere mæt og stopper dermed helt naturligt med at spise inden du har overspist, som er den af de helt store syndere ift. til overvægt som rigtig mange mennesker kæmper med i den eller anden grad i den vestlige verden.
  • Shiratakinudlene kan erstatte andre produkter, som ofte feder eller på anden måde er usunde. Nudler er generelt ikke den sundeste ingrediens i en sund livsstil. Ved at benytte Shiratakinudler i stedet, så kan du fjerne de usunde nudler og erstatte dem med et produkt der hverken er usundt eller feder.

En varieret kost

Du kan med fordel benytte shiratakinudler i dine retter, uanset om du ønsker at tabe dig eller ej. Men husk at de skal være en del af en varieret kost. Spiser du kun shiratakinudler, så vil du komme til at mangle rigtig mange næringsstoffer, som du normalt får fra de andre ting i din kost. Dette gælder naturligvis for alle fødevarer. Man skal aldrig kun spise én ting, men altid varieret, så man får de vitaminer og mineraler, samt andre næringsstoffer som du har behov. Det er dog særligt vigtigt for shiratakinudler, da de overvejede består af vand. Det er også derfor at de hverken feder eller er usunde. Du ville nok ikke mistænke et glas for hverken at fede eller være usundt. Men du ville heller ikke nøjes med at leve af vand. Hovedformålet med shiratakinudlerne er altså som fyld i wokretter og supper, samt alle andre retter, hvor du normalt ville benytte de normale usunde nudler.

Shiratakinudlerne har dog en række andre gode egenskaber som at sænke blodsukkerniveauet og fremme en sund tarm flora. Det kan du læse mere om på kosttilskudguiden.