Gymnastik – uanset hvilken form, det drejer sig om – er en meget effektiv træningsform, der kombinerer styrke, smidighed, balance og koordination. Læs her om nogle af fordelene ved at dyrke gymnastik.

Du bliver stærkere, mere eksplosiv og mere fleksibel

Hvad end det er redskabsgymnastik, springgymnastik eller noget tredje, så træner de fleste former for gymnastik kroppen på en måde, der tvinger musklerne til at kunne generere meget kraft lynhurtigt. Det kaldes eksplosivitet.

Eksplosive muskler er fordelagtige, når man for eksempel skal sprinte, hoppe højt eller langt, kaste eller løfte noget tungt. Eksplosive muskler er derfor også meget fordelagtige i dagligdagen.

Derudover bliver man af mange former for gymnastik helt automatisk mere fleksibel, hvis man dyrker det over en længere periode. Gymnastik tvinger nemlig nogle gange musklerne til at arbejde i nogle yderpositioner, hvilket gradvist overbeviser kroppen om, at det er okay at være i de positioner, hvorfor man bliver mere smidig. Smidige muskler giver mere velbehag i kroppen og mere bevægelsesfrihed. Stærke, smidige og eksplosive muskler og led er med til at forebygge skader.

Høj på endorfiner

Selvom sværhedsgraden af de forskellige gymnastikdiscipliner let kan modificeres, er det generelt forholdsvis krævende og udfordrende former for træning. Det, at de i så høj grad kombinerer styrke, smidighed, eksplosivitet, koordination og balance, har en stærkt belønnende effekt på psyken. At opleve sig selv kunne hoppe højere, kaste længere eller sprinte hurtigere er utroligt tilfredsstillende.

En af grundene til, at det er det, er, at den slags aktivitet frigiver endorfiner – et hormon, der er kroppens helt egen ”lykkepille”. Endorfiner gør os glade og fulde af energi og overskud. Det at mestre vores egen krop gennem vanskelige bevægelser og fysiske bedrifter går direkte i hjernens belønningscenter.

Større drive

Regelmæssig gymnastik påvirker i den grad også kroppens produktion af kønshormoner. Hvis du oplever, at du i perioder, hvor du er meget fysisk aktiv, føler dig lidt mere ”hudsulten”, så kan du være helt rolig – det er ganske naturligt.

Udover at styrke vores selvtillid og få vores muskler til at vokse, har kønshormoner nemlig til formål at regulere vores sexdrive. En mere fysisk aktiv levestil er lig med en større sexlyst.

Det er jo perfekt for dem, der har en partner, men hvad med dem, der ikke har? Der kommer siden Scor ind i billedet. Det er en datingside, hvor du i højere grad end med andre datingsider- og apps kan få opfyldt dine lidt mere specifikke behov.

Derudover kan du læse en masse om dating og sex, så du for eksempel kan blive klogere på ting som mænds seksuelle adfærd, der gør det lettere at tyde tegn på han synes du er lækker.

Det sker der med kroppen, når du dyrker gymnastik

Det sker der med kroppen, når du dyrker gymnastik