Når man dyrker gymnastik og sport generelt, så kan det blive rigtig svært at tage sig sammen til at træne eller at yde sit bedste, hvis man døjer med en dårlig nattesøvn. Det er naturligvis helt normalt at opleve problemer med at sove en gang imellem – det sker for os alle sammen.

Men hvis man oplever besvær med at sove igennem en længere periode, så kan det have en negativ indvirkning på ens liv og generelle sundhed. Derfor bør man altid forsøge at komme problemerne til livs, hvis man oplever søvnbesvær.

Hvis du eller en du kender oplever besvær med at sove, så læs med herunder og bliv klogere på, hvordan du kan forbedre din nattesøvn og dermed din sundhed.

Skærer du tænder, så køb en bideskinne

Hvis du ofte vågner op med hovedpine eller muskelspændinger i kæben, så kan din dårlige nattesøvn skyldes, at du skærer tænder i søvne. Denne lidelse kaldes også bruksisme, og mange mennesker har problemer med dette.

Det er dog heldigvis nemt at afhjælpe dette problem, da man blot kan anskaffe sig en bideskinne. En bideskinne fungerer på den måde, at den skaber en barriere imellem tænderne, sådan at disse ikke bliver slidt, såvel som det gør det sværere at spænde kæbemusklerne hårdt sammen.

Dermed kan en bideskinne ikke blot afhjælpe imod spændingshovedpine og ømme kæbemuskler, men den kan også være med til at modvirke slitage og ultimativt huller i tænderne. Der er dermed store fordele ved at bruge en bideskinne, hvis man har en tendens til at skære tænder.

Skab et godt sovemiljø

Man siger generelt, at soveværelset kun skal bruges til to ting; nemlig sex og søvn. Dermed bør man ikke se tv, arbejde eller lave noget helt tredje inde i soveværelset. Dette skyldes, at ens tanker dermed bliver ledt hen på andre gøremål og nødvendigheden af at udføre disse, hvormed hjernen ikke får mulighed for at slappe af.

Sørg derudover for, at du har en behagelig madras, som passer til dig og din krop. Sørg for, at der generelt er køligt i soveværelset og brug ørepropper og sovemaske, hvis du let bliver generet af lyd eller lys, når du skal sove. På den måde bliver dit soveværelse det optimale sted for dig at falde i søvn.

Undgå stimulerende aktiviteter og drikkevare inden sengetid

De fleste mennesker er godt klar over, at det er en dårlig ide at drikke kaffe inden sengetid, netop fordi koffeinen i drikken vil holde én vågen. Det er dog langt fra alle, som er klar over, at der også findes koffein i drikke såsom te og cola. Derfor bør du også undgå disse drikkevarer et par timer inden, at du går i seng.

Derudover bør du også undgå stimulerende aktiviteter nogle timer inden, at du gerne vil falde i søvn. Det gælder f.eks. motion, men også brugen af elektroniske skærme. Dette skyldes, at det blå lys, som skærmene udsender, er med til at holde hjernen vågen. Det er dermed en dårlig ide at bruge smartphones lige inden sengetid.