Øg din kondition og udholdenhed med fridykning – her er 5 af de bedste dykkermasker til formålet

Det er efterhånden de fleste sportsudøvere, der bruger en god rum tid i vandet. Grunden til det er, at svømning er en af de mest alsidige træningsformer, der findes, samtidig med at du træner dine muskler uden at udsætte din led for stress, hvilket gør det til den ideelle træningsform, hvis du døjer med småskader.

Men der er flere måder at bruge vandet til at komplimentere din træning med ture i vandet, og fridykning er en af dem. Du kan nemlig bruge fridykning til at styrke din udholdenhed og kondition, samtidig med at du kan bruge fridykning til at reducere stress og angst.

Hvad er fridykning?

Fridykning er en kraftanstrengelse, og et forsøg på at bevise hvad menneskekroppen er i stand til. Kort sagt er fridykning dykning, hvor der kun gøres brug af luften i lungerne. Det betyder, at der indenfor fridykning er et ekstremt stort fokus på indre ro, åndedrætsteknik og svømmeteknik.

Fridykning kan både bruges som personlig udvikling, men der er også tale om en konkurrencesport med forskellige discipliner. Disciplinerne inden for fridykning inkluderer statisk, der handler om at holde være under vandet på tid, dynamisk, der handler om længdedykning med eller uden finner, og konstantvægt, der går ud på at dykke så dybt som muligt.

5 populære dykkermasker til begynderen

Fridykning handler i høj grad om at ro og kontrol, og derfor er det især i starten vigtigt, at du reducerer alle de omkringliggende stressfaktorer. Det er med til at give dig de bedst mulige omstændigheder for din træning. Derfor kan det være en god idé at investere i lidt udstyr, der hjælper dig på vej.

Hvis du har tænkt dig at træne i en svømmehal, kan det være rart med vandtætte ørepropper til at blokke larmen ude, når du skal finde ro inden dit dyk, og lige meget hvor du træner, kan det være rigtig rart med et sæt gode dykkerbriller, så du ikke behøver at lukke øjnene under dit dyk.

Her får du fem gode forslag til en god dykkermaske til dig, der gerne vil begynde at fridykke:

    • Dykkermaske SeaPro Free Dive
    • Dykkermaske Scubapro Spectra Mirrored mask
    • Dykkermaske SeaPro SD5 Tactical
    • Dykkermaske Scubapro Synergy Twin Mirrored mask
  • Dykkermaske SeaPro Hunter Ultra

Den bedste dykkermaske

Det er forskelligt fra dykker til dykker, hvor meget dykkermaske du har brug for, der er endda nogle fridykkere, der foretrækker at dykke uden maske, for at være endnu mere fri i deres dyk. Derfor er det også forskelligt fra person til person, hvilken maske der er den bedste. Her får du en kort gennemgang af nogle af de forskellige masker, og hvilke fordele og ulemper de har.

SeaPro Free Dive

SeaPro Free Dive er designet med to formal i mente: Fridykning og undervandsjagt. Den største fordel ved SeaPro Free Dive er den ekstremt smalle profil, der gør, at du ikke tilfører nogen volumen til din ansigtsstørrelse og derved beholder en stor del af din aerodynamik.

Scubapro Spectra Mirrored

Scubapro Spectra er en dykkermaske af 100% silikone, der er designet med tanke på fridykning og snorkling. Denne maske er særligt god til mennesker med smalle ansigter, da den har en smal pasform, hvilket gør den til et attraktivt valg blandt kvindelige dykkere.

SeaPro SD5 Tactical

SeaPro SD5 Tactical er en dykkermaske ved et meget bredt udsyn, hvilket gør, at du ser som normalt, imens du dykker. Ligeledes er den ekstremt vandtæt og silikonen er enormt smidig. Den eneste ulempe ved denne maske er, at den har en lidt stor profil.

Scubapro Synergy Twin

Den største fordel ved Scubapros Synergy Twin er den nyudviklede Trufit, der sørger for, at masken passer til rigtig mange forskellige ansigtsformer, samtidig med at silikoneskørtet holder sin stivhed enormt længe. Ligeledes er den en enormt behagelig maske at have på, hvilket gør den ideel til længere træningssessioner.

SeaPro Hunter Ultra

SeaPro hunter er en meget smal maske, der gør, at den er nem at trykudligne, når du dykker. Masken fås i flere forskellige farver, der alle er i allergivenlig silikone, hvilket gør dem særligt gode til dykkere med sart hud.

Sikkerhed i fridykning

Når det kommer til fridykning er det ekstremt vigtigt at have sikkerheden i orden. Det betyder blandt andet, at du altid skal sørge for at have en spotter over vandet, der kan trække dig op, hvis der skulle opstå problemer.

Ligeledes skal du sørge for ikke at presse dig selv for meget af gangen. Når du er under vandet, kan det være let at tænke, ”5 sekunder mere”, men hvis du presser dig selv for meget, kan du ende med at besvime, hvilket kan få katastrofale følger. Især når det kommer til træning kan det derfor være en god tommelfingerregel ikke at presse dig selv mere end 10% over din normale kapacitet.