Vi kender det nok alle sammen. Dagen efter en hård omgang træning er kroppen spændt helt op og myoser og muskelsmerter niver i lænd, ryg og nakke. Heldigvis findes der en nem og billig løsning på problemet, nemlig en pigmåtte som løsner effektivt op i krop og hoved. Pigmåtten kan købes hos hafaro.dk

En pigmåtte kaldes også for en akupressur måtte, fordi den er designet til at give samme resultater som akupressur massage, hvor man refleksmæssigt trykker på bestemte muskler for at få dem til at slappe af.

Akupressur er en ældgammel teknik under traditionel kinesisk medicin (TCM), der bruges til at frigive blokeret energi i hele kroppen. Når disse blokeringer er fjernet, kan smerter reduceres eller lindres fuldstændigt.

Pigmåtter indeholder flere hundrede små plastik punkter, der skaber et tryk mod huden, musklerne og vævet. En pigmåtte kan bruges under nakke, skuldre, ryg, lænd, arme, ben, hænder og fødder men benyttes især i forbindelse med spændingshovedpinde, ryg- og lændesmerter.

Man behøver ikke være bekymret for, at huden penetreres eller skades, når man bruger en pigmåtte, den stimulerer kun huden og fungerer ikke på samme måde som nåle ved akupunktur. Vægten af din krop vil være spredt over et større område, således du opnår nogle af fordelene ved akupunktur, dog uden at måtten gennemborer din hud.

Søvnen spiller en stor rolle, når det gælder muskelopbygning og generel velvære. I løbet af natten, når din krop befinder sig i hviletilstand, frigives væksthormon og kroppen restituerer. Det er blandt andet derfor, det er så vigtigt at hvile ordentligt efter træning og at holde hele hviledage. Pigmåtten er også kendt som en søvninduktion måtte der fremmer afslapning og hjælper dig med at falde i søvn hurtigere. Den kan dermed være med til at forbedre din søvnkvalitet.

Så uanset om du lider af ømme, trætte muskler efter træning, kroniske smerter eller bare har svært ved at slappe af og finde hvile, kan regelmæssig brug af en pigmåtte hjemme hos dig selv, være lige det redskab, du står og mangler og som gør hele forskellen.

Hvis pigmåtten bruges inden træning, kan det varme musklerne op, begrænse skader og hjælpe kroppen til at præstere bedre. Hvis du bruger måtten efter træning, kan kan det hjælpe med at afspænde led og muskler og reducere ømhed.

Ømme muskler efter træning

Ømme muskler efter træning