Sidder du ved et skrivebord hele dagen? Hvis ja, er du ikke alene. Ifølge undersøgelser sidder den gennemsnitlige person faktisk 8,8 timer om dagen! Det er mere end halvdelen af vores vågne timer! Og selv om teknologien har givet os mange fordele og bekvemmeligheder, har den også en stor ulempe: For meget siddende arbejde kan være skadeligt for vores helbred. I dette blogindlæg vil vi diskutere farerne ved at sidde hele dagen og give 10 tips til, hvordan vi kan undgå dem!

At sidde ned hele dagen er skyld i helbredsproblemer som vægtøgning, hjertesygdomme, diabetes, forhøjet blodtryk og andre kroniske lidelser. En undersøgelse viste endda, at folk, der sidder hele dagen, har en 40 % øget risiko for at dø! Derfor er det så vigtigt at tage skridt til at undgå farerne ved at sidde ned hele dagen.

Her er vores bedste tips:

Rejs dig op

Rejs dig op og bevæg dig hvert 30. minut. Gå en tur i din frokostpause. Invester i et stående skrivebord eller en arbejdsplads, hvor du kan sidde op til at stå. Sørg for, at din arbejdsplads er ergonomisk og komfortabel. Hold regelmæssige pauser i løbet af dagen for at strække dig eller lave lette øvelser. Når vi sidder i længere tid, går vores krop ind i det, der kaldes “postural stress” Det er den muskel- og skeletspænding, der opbygges på grund af dårlig kropsholdning. Postural stress kan føre til hovedpine, nakkesmerter, smerter i den øvre del af ryggen og skuldersmerter. Det kan også forårsage træthed.

Husk at drik vand

Drik rigeligt med vand og undgå sukkerholdige drikkevarer. Spis sunde snacks og måltider i løbet af dagen. Undgå rygning og overdrevent alkoholforbrug. Få nok søvn hver nat.

Træning skaber også et klarere sind, øget produktivitet og forbedret kreativitet. Hvilket kan hjælpe dig tænke klarere, være mere produktiv og finde hurtigere løsninger på problemer. Så når du står og præsenterer dit arbejde på firmaets whiteboard foran dine medarbejdere og chef har du en fordel!

Hold dit skrivebord nydeligt

Hold dit skrivebord bord rent og skab ro i hovedet ved at rydde op i dit arbejdsområde og smide dit skrald ud i affaldsposer. Det vil hjælpe dig med at holde dig fokuseret og organiseret og være mere produktiv.

At sidde i lange perioder er skadeligt for vores helbred, men der er måder at undgå farerne ved at sidde hele dagen. Ved at følge disse tips kan du forbedre dit generelle helbred og velbefindende!

Så der har du det! Vores bedste tips til, hvordan du undgår farerne ved at sidde ned hele dagen. Og husk, at selv hvis du ikke kan undgå at sidde hele dagen, kan du ved at følge disse tips modvirke nogle af de skadelige virkninger af en stillesiddende livsstil.