Vores sortfodsskinker er skabt med stor omhu og respekt for håndværket. Hver enkelt skinke gennemgår en langsom og omhyggelig tørreproces, hvor den udvikler sin karakteristiske smag og konsistens. Denne traditionelle tilgang til produktionen sikrer, at hver bid af vores sortfodsskinke bærer præg af den omhu og passion, der er lagt i fremstillingen. Resultatet er en unik smagsoplevelse, der hylder den danske madtradition og giver dig mulighed for at nyde kvalitet i hver mundfuld.

Unik smag fra særlige svineracer

Vores sortfodsskinker fremstilles af særlige svineracer, der er udvalgt for deres unikke smagskvaliteter. Disse racer, som inkluderer Duroc og Mangalica, er kendt for deres intense marmorering og dybe, fyldige smag. Gennem en omhyggelig opdrætning og en langsom, traditionel tilberedningsproces, bevarer vi de naturlige smagsnuancer, som giver vores sortfodsskinker deres særlige karakter. – Se vores sortfodsskinke sortiment

Blød og smagfuld – sådan bliver den perfekte skinke

Sortfodsskinken er kendetegnet ved en blød og smagfuld tekstur, som opnås gennem en omhyggelig produktionsproces. Først og fremmest er det vigtigt, at grisene får lov til at græsse frit og spise en naturlig kost baseret på agern og andre fødevarer fra den spanske skov. Dette giver kødet en unik, nøddeagtig smag, som er helt central for den perfekte sortfodsskinke. Dernæst gennemgår skinken en langsom og kontrolleret tørring, hvor den udvikler sin karakteristiske aroma og konsistens. Få leveret frisk Iberico gris hjem og oplev selv den fantastiske kvalitet.

Opskæring og præsentation – gør måltidet komplet

Vores sortfodsskinke er perfekt til at gøre ethvert måltid komplet. Når du serverer skinken, er det vigtigt at tage dig tid til at skære den op på rette måde. Skær skiven i tynde, jævne skiver for at få den bedste smag og tekstur. Placer skiverne dekorativt på en tallerken sammen med lidt frisk brød, oliven og andre lækre tilbehør. På den måde fremhæves skinken som det naturlige centrum på tallerkenen og giver et indbydende og appetitligt udtryk. Giv dine gæster en uforglemmelig smagsoplevelse ved at servere vores lækre sortfodsskinke på denne måde.

Bæredygtig produktion med omtanke for dyrene

Vores sortfodsskinke produceres med stor omtanke for dyrenes velfærd. Vi lader vores grise gå frit på store, naturlige arealer, hvor de kan udfolde deres naturlige adfærd. Foderet består udelukkende af økologiske, lokale råvarer, og vi undgår brug af kunstige tilsætningsstoffer. Derudover har vi et særligt fokus på at minimere vores miljøaftryk gennem bæredygtige produktionsmetoder og genbrug af ressourcer. Resultatet er en lækker og kvalitetsbevidst sortfodsskinke, som du kan nyde med god samvittighed.

Prøv vores lækre skinkeudvalg – gør din madoplevelse uforglemmelig

Vores sortfodsskinker er fremstillet med stor omhu og omsorg for detaljer. Hver enkelt skinke gennemgår en nøje udvælgelsesproces, hvor kun de allerbedste stykker bliver valgt. Vores erfarne slagtere sørger for, at hver skinke opnår den perfekte balance mellem saftighed og smag. Når du vælger en af vores lækre sortfodsskinkeprodukter, kan du være sikker på at få en uforglemmelig madoplevelse, der vil løfte dine retter til nye højder. Prøv vores sortiment og oplev kvaliteten for dig selv.

Anbefalinger til retter, der løfter din skinke

Vores sortfodsskinke er særligt velegnet til at løfte retter, hvor skinken kan stå frem og nydes i al sin elegance. Vi anbefaler at servere skinken som en del af en tapasanretning, hvor den kan nydes sammen med andre lækre delikatesser som f.eks. oliven, ost og frisk brød. Derudover passer skinken perfekt som en del af en salat, hvor den tilfører en dejlig smagsoplevelse. Endelig kan du også lade skinken være hovedrolleindehaveren i en klassisk skinkerulle, hvor dens intense smag kommer flot til sin ret.

Sådan opbevarer du din sortfodsskinke bedst

For at bevare din sortfodsskinkes kvalitet og smag er det vigtigt at opbevare den korrekt. Skinken bør opbevares i køleskabet ved en temperatur mellem 2-5 grader celsius. Undgå at udsætte skinken for direkte sollys eller stærk varme, da dette kan påvirke dens konsistens og smag negativt. Pakken bør forblive lukket, indtil du er klar til at skære i skinken. Når du er klar til at servere den, anbefales det at skære tynde skiver for at fremhæve den unikke smag og tekstur. Med den rette opbevaring kan du nyde din sortfodsskinke i længere tid og få den fulde smagsoplevelse.

Historien bag vores unikke sortfodsskinke

Vores sortfodsskinke har en lang og stolt historie. Denne unikke type skinke stammer oprindeligt fra Spanien, hvor den har været produceret i århundreder. Sortfodssvinet, som danner grundlaget for denne skinke, lever et naturligt liv i de spanske skove, hvor de æder en kost baseret på oliven, kastanjer og andre lokale afgrøder. Denne særlige kost giver kødet en unik smag og tekstur, som man ikke finder andre steder. Vores sortfodsskinke gennemgår en omhyggelig og tidskrævende tørreproces, hvor den udvikler sin karakteristiske aroma og dybde. Resultatet er en skinke af absolut højeste kvalitet, som vi er stolte af at kunne tilbyde vores kunder.

Bliv inspireret – få idéer til at bruge sortfodsskinken

Sortfodsskinken er et fantastisk råvare, der kan bruges på mange forskellige måder i køkkenet. Prøv at lave en lækker serranoskinke-sandwich med frisk brød, rucola og en god smøreost. Du kan også skære tynde skiver af skinken og servere den som en forret med lidt oliven, ristede pinjekerner og et dryp af god olivenolie. Sortfodsskinken passer også perfekt i en cremet pastaret, hvor den tilfører en dejlig sødme og fylde. Lad dig inspirere og brug din fantasi – sortfodsskinken er et alsidigt produkt, der kan tilføre dine retter en unik og autentisk smag.