Al bevægelse er en form for træning, og det er derfor vigtigt, at du får så meget bevægelse som muligt ind i hverdagen. Selvom fitnesscenter og holdtræning er både sjovt og socialt, så koster det typisk nogle slanter, samtidig som det er tidkrævende i en travl hverdag. Læs med her for tips til gratis motion i en presset hverdag.

Havearbejde er motion

Hvis du er så heldig, at du har en have, så har du en gylden mulighed for at kombinere de sure pligter med dagens motion. En have kræver nemlig vedligeholdelse for at være pæn. I stedet for at se på havearbejde, som en sur pligt, som sjæler dyrebar tid fra dagens program, så kan du se på det som gratis træning. Når man sveder, fordi man laver havearbejde, så får man fantastisk motion, samtidig med at man er ude i naturen. Når man i tillæg sørger for at ens have ligner en million, så kunne det næsten ikke være bedre.

Der skal luges, klippes græs, klatres op i stiger og graves i jorden. Alt dette er dejlig motion og helt gratis. Det er en god ting at lægge motionen til naturen. Specielt i de varme sommermåneder er der gode muligheder til at få kombineret naturoplevelser og motion.

Brug naturen som træningsarena

Den danske natur er en inspirerende og smuk arena for at dyrke motion. Hvis du kan lide at gå i haven, så vil du elske at dyrke motion i naturen. Danmark har en fantastisk kystlinje, hvor det er oplagt at padle kano eller kajak. Inden du lægger ud på tur, så skal du selvfølgelig sørge for at sikkerheden er i top. Du finder et bredt udvalg af redningsveste hos Harald Nyborg.

Tilbage i haven så kan det være at du skal kigge redskabsskuret igennem. For at havearbejdet skal være effektivt og sjovt, så er det vigtigt, at du investerer i det helt rigtige værktøj. Hvis du, som så mange andre, er udfordret af mos i græsset, så kan løsningen være at investere i en mosfjerner. Når man benytter en mosfjerner, så får man en velholdt og pæn græsplæne. Det er faktisk ingen dum ide også at bruge haven til at dyrke motion. Hvis du har en pæn græsplæne, så kan du hurtigt smide yogamåtten ned og starte dagen med en dejlig omgang morgenyoga.

Det er altid en god ide at starte dagen med morgenmotion, da du får en sund og god start på dagen.