Der er ingen tvivl om, at alle børn vil have godt af at dyrke en eller anden form for sport. Især gymnastik, da det er med til at udvikle deres motorik, skabe venskaber og give dem et sundt fundament for andre sportsgrene.

Gymnastik dækker over alt fra dans til spring og kast med bolde og svingen med vimpler. Så der er rigtig mange aspekter inden for netop gymnastik. Med Eesy mobil dækning kan du nemt finde en lokal gymnastikforening online, du kan melde dine børn ind i. Har du god dækning i nærheden af en mobilmast, tager det ingen tid.

Både for drenge og piger

Og gymnastik er ikke kun for piger eller for drenge. Alle kan være med til gymnastik, og det opfordres også til, at alle melder sig til.

Der findes både hold for enten drenge eller piger, samt mix hold, hvor alle er sammen på det samme hold. På gymnastikefterskolerne landet over deltager alle også tit sammen på det samme hold. Derfor er det også det perfekte sted at danne nye venskaber, som kan ende med at vare i mange år.

Selv de helt små kan være med

Og der er næsten ingen grænse for, hvor tidligt de kan starte til en eller anden form for gymnastik. Det er klart, at en 2-årig ikke lige kan hoppe rundt og lave saltoer og slå flikflak, men der er mange former for tumling gymnastik, som kan være gode at starte op med, inden de når en alder, hvor de kan lave lidt mere “rigtigt” gymnastik.

Når de bliver lidt større, kan de være med til at springe rundt, lave rytmegymnastik og meget andet. Men de kan sagtens starte med at tumle rundt i en tidlig alder i en gymnastiksal.

Gymnastik kan følge en i mange år

Gymnastik er ikke en sportsgren, der bare lige slipper dig, hvis du har dyrket det gennem dine unge år. Det kan hænge ved i mange år fremover.

Der er nemlig mange voksne og ældre mennesker, der stadig dyrker gymnastik og som er med ude til opvisninger landet over hvert eneste år. Det bliver et helt fællesskab for dem og en måde at dyrke motion på, som ikke bare handler om at være i det lokale fitnesscenter.

Så starter du til gymnastik som ung, og bliver du glad for det, er det en sportsgren, du kan dyrke i rigtig mange år af dit liv.

Meld dine børn ind i den lokale gymnastikforening i dag

Lyder det som noget for dine børn, er det bare med at finde vej til den lokale gymnastikforening og få dem meldt ind i dag. Det er nemt og hurtigt, og alle kan melde sig ind.

Der er mange lokale foreninger landet over, så der er gode chancer for, at der også findes en forening i nærheden af, hvor I bor, som I kan melde jer ind i. Det er bare med at tage kontakt til foreningen i dag for at høre, hvornår dine børn kan starte.