Hvis du mistænker, at dit barn er ordblind, så bør du tage en snak med skolen. Det er særligt dit barns lære, som kan undersøge dette og være opmærksom på dit barns læse- og skrivefærdigheder.

Skulle det vise sig, at dit barn er ordblind, så kan skolen og det sociale liv omkring skolegangen godt blive hårdere for dit barn. Det er nemlig en ekstra udfordring som både kan påvirke dit barn fagligt og socialt.

Heldigvis findes der god faglig støtte til ordblinde børn og unge. Det er en god mulighed for at styrke dit barns faglige og sociale kompetencer og få opbygget god selvtillid hos dit barn. Læs med herunder om hvorfor du bør overveje professionel undervisning til ordblinde fra Ordblindetræning til dit barn.

En virksomhed med stor success

Ordblindetræning er en kursusvirksomhed som beskæftiger sig med ordblindhed. Virksomheden har haft stor success med undervisning af ordblinde, kompetenceudvikling af fagprofessionelle med speciale i ordblindhed, samt udvikling af undervisningsmaterialer til ordblinde.

Den store success har blandt andet vist sig i elevers positive udvikling af skriftsproglige færdigheder og forbedring i stavning og ordafkodning. Derudover har ordblindeundervisningen også skabt generel forbedring i grundlæggende læsning og stavning.

Det er ikke kun det faglige som har været en success. Langt de fleste elever får også et selvtillidsboost, som både hjælper på deres sociale liv og deres generelle trivsel i skolen.

En lokal virksomhed som er til stede

Ordblindetræning er beliggende i en lang række forskellige byer på tværs af Danmark. Her tilbydes der ordblindeundervisning og kursus i ordblindetræning.

Virksomheden har allerede haft stor succes med over 3000 børn og unge, som er blevet hjulpet med deres ordblindhed. Dette skyldes blandt andet den lokale tilstedeværelse som virksomheden tilbyder.

Derudover har virksomheden også afholdt 225 kurser på skoler for ordblinde elever. Disse kurser fokuserer både på at styrke elevernes faglige evner, såvel som at påvirke elevers trivsel i skolen positivt.

Med 10 kommunale partnerskaber er Ordblindetræning også til stedet i lokallivet. Her tilbyder Ordblindetræning kurser til kompetenceudvikling af fagprofessionelle med speciale ordblindhed. Dette gøres i samarbejde med kommuner for at styrke rammerne for børn og unge med ordblindhed.

En høj faglighed på grund af gode partnerskaber

En sidste grund til at du bør overveje professionel undervisning til ordblinde er på grund af den høje faglighed, som dit barn bliver garanteret under et forløb hos Ordblindetræning. Med et samarbejde med Alinea angående materialer, får dit barn godt faglig støtte under hele forløbet.

Alinea har blandt andet også samarbejde med Danmarks bedst anmeldte lektiehjælp GoTutor, hvilket giver dig yderligere garanti for god faglighed.