Er det længe siden, du har dyrket sport, og kunne du godt tænke dig at komme i gang igen, er det jo bare med at kaste dig ud i det. Der er desværre alt for mange, der stopper med at dyrke sport, når de bliver voksne, og det skal vi have lavet om på.

Alt for mange voksne stopper med at dyrke sport

Der er jo rigtig mange børn og unge, der dyrker sport. Men mange af dem stopper desværre også, lige så snart de bliver voksne.

Når der begynder at komme mere skolegang, fuldtidsjob, parforhold og børn ind i billedet, sker det tit, at sporten bliver skubbet ud af billedet. Men der burde være plads til det hele. Og det er en rigtig god måde at holde sig sund på.

Du behøver ikke at dyrke den samme sport

Hvis du har dyrket en sport som barn eller ung, er det jo ikke ensbetydende med, at du skal dyrke den samme sport igen nu, hvor du er blevet voksen. Du kan jo sagtens vælge at kigge efter en ny sportsgren, hvis du har lyst til det.

Det kan være, at du har dyrket fodbold i mange år, men ikke rigtig gider det mere. Så kan du jo vælge at prøve tennis, padel, klatring, cykling eller noget helt andet, nu hvor der er frit valg på alle hylder.

Et godt sted at møde nye venner som voksen

Det er jo også gennem vores sport, at mange af os får gode venskaber som børn. Og det er også noget, der nemt kan ske som voksen, hvis du vælger at melde dig ind i en klub eller starter på et nyt hold. Det er et rigtig godt sted at møde nye venner som voksen.

Så savner du nogle flere venner i dit liv, eller vil du bare gerne ud og møde mange nye mennesker, er det også en rigtig god idé at starte til en sport. Er du mere introvert, er der også mange sportsgrene, du sagtens kan dyrke enten alene eller sammen med få andre.

Så bliver det sjovt at få pulsen op

Med sport er der ingen tvivl om, at det bliver meget sjovere at få pulsen op igen. Der er mange voksne, der i stedet drages mod fitnesscenteret, men det er ofte mere af nød, end det er af lyst.

Så hvis du gerne vil gøre det sjovt for dig selv at få pulsen op og motionere, er det bare med at finde dig en sportsgren, som er lige noget for dig, og som du glæder dig til at komme afsted til uge efter uge.

Skal du mere ud i naturen med din nye sport, så find dig en tægetang til at fjerne tæger med her.