Det er ikke altid lige nemt at få sat tid af til at komme til yogatræning på bestemte tidspunkter i løbet af ugen. Derfor kan det nogle gange være rart at kunne dyrke yoga hjemmefra til hver en tid. Det er dog ikke altid, at yoga derhjemme er lige effektiv, da der er mange ting derhjemme, som kan distrahere. Herunder kan du læse vores tips til, hvordan du laver effektiv yoga hjemmefra.

Din komfort er enormt vigtig for effektiviteten

Du skal have det behageligt, når du dyrker yoga, for ellers så kommer du til at springe over, hvor gærdet er lavest for at blive hurtigere færdig. Derfor er det bedst, at du finder det rum derhjemme, hvor der er god plads, og hvor du kan få behageligt lys, så du ikke bliver distraheret af det.

Der skal selvfølgelig også noget behageligt yogatøj og en god yogamåtte til, at komforten er i top. Den rigtige måtte kan du finde ved at sammenligne de bedste yogamåtter og så udvælge den, som er bedst til dig. Der findes en række forskellige modeller, som hver især har sine fordele. Der er måtter, der er ekstra skridsikre, hvilket gør at du ikke skal fokusere på det under træningen. Der er også ekstra bløde modeller, så du har et behageligt underlag, hvor du ikke får ondt i dine knæ.

For at du er allermest komfortabel, skal du også huske at få sovet igennem og godt om natten. Du kan få tips til at forbedre din søvn lige her.

Find en instruktør, der motiverer dig

Hvis du har selvdisciplin nok til at kæmpe dig igennem en effektiv træning helt alene ved blot at lave forskellige øvelser efter hinanden, så er det da bare fantastik. Hvis du dog synes, det kan være lidt for nemt at snyde om hjørner, sådan så træningen ikke bliver effektiv, så kan en dygtig yogainstruktør gøre en enorm forskel. Du bør derfor finde en instruktør, som har en stemme, du har lyst til at lytte til eller en instruktør med en personlighed, der virkelig motiverer dig til at give dig hen til yogaen fuldt ud. Uanset om du finder personen på YouTube eller får købt adgang til yogasites, så skal du mærke efter i maven, om det føles som den rigtige person til at guide dig igennem din yogatræning.

Gør din mobil lydløs, og læg den helt væk

Vi tænker ikke over, hvor mange gange i løbet af en dag, vi lige tjekker mobilen, men det sker for de fleste ret ofte. Det er noget, som ubevidst stresser ret mange mennesker og gør dem mere trætte og uoplagte. Yogatræning er kendt for at gøre kroppen mere smidig, men også for at gøre den der dyrker det afslappet nok til at finde indre ro. Netop derfor skal du pakke din mobil langt væk, så du ikke forstyrrer din træning. Den mindste notifikation kan få dine tanker til at strømme, og det fjerner fokus fra de øvelser, du laver. Tankemylder om hvem eller hvad begynder at strømme, og en hel yogasession kan blive ødelagt af sådan en lille ting. Slå lyden fra mobilen, læg den væk og nyd din hjemmeyoga.

Når sveden løber, er du i gang med en effektiv træning

Det kan være en rigtig god idé at have et håndklæde lige ved hånden, når du skal i gang med at lave yoga derhjemme. Det kan nemlig hurtigt blive en svedig omgang, særligt hvis du ikke er vant til at skulle bruge nogle af de muskler, der kommer i spil i nye yogapositioner. Sved er ikke noget, du skal ærgre dig over, det viser, at du virkelig har haft en effektiv træning. Der findes desuden også yogamåtter, som er specifikt gode, hvis du sveder meget. Hvis du desuden bliver øm efter dine øvelser, så skal du heller ikke lade dig slå ud. Du kan benytte dig af vores gode råd til, hvis du føler dig øm efter træning. Med disse tips kan du hurtigere restituere og blive klar igen.